Chaos, pudła, folia bąbelkowa i zamieszanie z pakowaniem. Przeprowadzka to wyzwanie, do którego warto przygotować się we właściwy sposób. Poza meblami, sprzętami i osobistymi przedmiotami, do przewiezienia będą także delikatne rzeczy, których uszkodzenia nie warto ryzykować. Jak pakować cenne przedmioty podczas przeprowadzki, aby nadal móc się nimi cieszyć po rozpakowaniu pudeł?

Pakowanie cennych przedmiotów – od czego zacząć

Nie trzeba długo rozwlekać się nad tym, dlaczego pakowanie cennych przedmiotów w odpowiedni sposób jest istotne w czasie przeprowadzki. Wyobraźnia z pewnością szybko podpowie nam kilkanaście scenariuszy, w których niezabezpieczony przedmiot ląduje na podłodze lub obija się o inne pudła i sprzęty, gubiąc cenne elementy.

Do grona cennych przedmiotów można zaliczyć przede wszystkim:

Jak zabezpieczyć cenne przedmioty – poradnik

Prawidłowe pakowanie to dobra baza, czyli zaplanowanie wszystkiego z wyprzedzeniem. Warto przemyśleć, co można spakować w pierwszej kolejności, a które elementy jako ostatnie. Zanim przystąpimy do pakowania, warto także wiedzieć w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne rodzaje rzeczy.

Sprzęt elektroniczny

Przed przeprowadzką zajmijmy się uporządkowaniem wszystkich kabli, zasilaczy oraz akcesoriów, aby żaden z tych elementów nie zagubił się wśród pudeł. Warto rzecz jasna także przetrzeć wszystko z kurzu. Jeśli posiadamy oryginalne opakowania, warto je wykorzystać. Jeśli nie, pakowanie cennych przedmiotów rozpocznijmy od owinięcia ich folią bąbelkową, która następnie zostanie zabezpieczona taśmą lub elementami ze styropianu. Wszystkie kable i akcesoria spakujmy razem i dokładnie opisujemy – oszczędzi to chaosu przy rozpakowywaniu pudeł.

Rośliny

Przed przenosinami warto pozbyć się suchych i obumarłych liści. Niektóre odmiany można skrócić lub przerzedzić. Rośliny, które planujemy przewieźć w donicy, można zabezpieczyć przy pomocy cienkich drążków wbitych w ziemię – dla większej ochrony można rozciągnąć na nich folię lub stretch.

Przed przenosinami warto unikać podlewania, aby donica była nieco lżejsza, a zalegająca woda nie uszkodziła innych rzeczy.

Dzieła sztuki, pamiątki, dekoracje i antyki

Sposób pakowania należy dostosować do wielkości i rodzaju danej rzeczy.

Zaczynając od mebli, warto zatroszczyć się o zasłonięcie wszystkich sztukaterii oraz wystających elementów, aby nie zostały obite przy przenoszeniu. Jak wiadomo, w przypadku antyków rozkręcanie i demontaż należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Zanim zlecisz więc usługę, poinformuj wynajętą firmę przeprowadzkową, że do przewiezienia są szczególnie cenne gabaryty.

Drobne przedmioty, należy bardzo dokładnie zabezpieczyć, wykorzystując do tego odpowiednie materiały do pakowania i pudełka. Ważne aby wewnątrz kartonu wypełnić pustą przestrzeń i unieruchomić daną rzecz, co zwiększy jej bezpieczeństwo. Na tym etapie nie warto szczędzić folii oraz papieru.

Eksperci firmy przeprowadzkowej wiedzą także w jaki sposób przewozić delikatne rzeczy, takie jak lampy, obrazy czy rzeźby. Przy przygotowywaniu wyceny zgłoś jakie elementy chcesz przewieźć – pozwoli to lepiej zaplanować całą przeprowadzkę.

Bezpieczny transport cennych przedmiotów

Organizując transport cennych przedmiotów zdecydowanie warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych profesjonalistów. Odpowiednie zabezpieczenie oraz transport we właściwych warunkach przekładają się na większe prawdopodobieństwo powodzenia całej operacji – zupełnie inaczej, niż gdy za transport chcemy zabrać się osobiście.

Do przeprowadzki bardzo często angażujemy znajomych. Ich pomoc i zaangażowanie jest nieocenione, ale spójrzmy prawdzie w oczy – nie zawsze okazuje się tak skuteczna, jak w przypadku ekipy profesjonalistów. Firma przeprowadzkowa zapewni:

Samodzielny transport cennych przedmiotów może wydawać się najlepszą opcją – w końcu przez cały czas osobiście kontrolujemy co się dzieje z konkretną rzeczą oraz sami dbamy o jej bezpieczeństwo. Rzecz jednak zauważalnie się komplikuje, kiedy do przewiezienia jest większa liczba rzeczy. Powierz więc to zadanie w ręce specjalistów, którzy doskonale wiedzą jak pakować cenne przedmioty podczas przeprowadzki, aby przetrwały podróż w jednym kawałku.