Zamierzasz się przeprowadzić? Jeśli tak, upewnij się, że cały zaplanujesz proces z wyprzedzeniem. Oprócz ustalenia daty i zatrudnienia firmy przeprowadzkowej, musisz bezpiecznie spakować wszystkie rzeczy na podróż. W przypadku ubrań lub książek jest to łatwe – sprawy mogą stać się jednak bardziej skomplikowane gdy w grę wchodzi elektronika. Dowiedz się, jak zabezpieczyć sprzęt RTV na czas przeprowadzki.

Przewożenie sprzętu RTV – dlaczego jest takim wyzwaniem?

Jeśli rozejrzysz się po swoim domu, szybko zdasz sobie sprawę, jak wiele sprzętów elektronicznych posiadasz. Zwykle jest to telewizor lub dwa, laptop, komputer stacjonarny, konsola do gier, sprzęt audio, a to dopiero początek długiej listy. Jednak, to nie liczba urządzeń sprawia, że transport sprzętu RTV jest skomplikowany – elektronika jest stosunkowo delikatna i podatna na uszkodzenia.

Przewożenie sprzętu RTV należy przeprowadzić strategicznie. Wszystko musi zostać zapakowane do pudełek, wniesione do furgonetki przeprowadzkowej, a wreszcie – przeniesione w nowe miejsce i rozpakowane. Niestety, ale na każdym z tych etapów mogą one ulec uszkodzeniu, niezależnie od tego, jak bardzo starasz się ich nie upuścić lub nie porysować. Dlatego właśnie warto szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo w drodze do nowego domu.

Jakie jest największe ryzyko dla sprzętu RTV podczas przeprowadzki?

Podczas przeprowadzki musisz upewnić się, że sprzęt RTV jest dobrze zabezpieczony przed:

Te czynniki są odpowiedzialne za większość uszkodzeń, do których może dojść podczas przeprowadzki. Zadbaj o to aby przewożenie komputera stacjonarnego, telewizora czy sprzętu gamingowego było bezpieczne.

Jak zabezpieczyć sprzęt RTV na czas przeprowadzki – podstawowe zasady

Jeśli chcesz mieć pewność, że ani telewizor, ani sprzęt audio nie ulegną uszkodzeniu podczas przeprowadzki, przestrzegaj kilku podstawowych zasad, które przedstawiamy poniżej.

1. W miarę możliwości do pakowania używaj oryginalnych pudełek

Używanie pudełek i materiałów do pakowania, które zostały przez producenta dostarczone wraz z urządzeniem jest najbezpieczniejszą opcją, na jaką można się zdecydować. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: telewizor lub konsola do gier zostały w nich wysłane z fabryki i przeszły przez wiele magazynów, aby w końcu bezpiecznie trafić w Twoje ręce. Jeśli tylko możesz, używaj oryginalnych opakowań.

Jeśli nie posiadasz już oryginalnego pudełka, nie martw się! Możesz łatwo zebrać niezbędne materiały, takie jak kartony, folię bąbelkową i rolkę lub dwie taśmy klejącej. To wystarczy, aby zapakować większość sprzętów, które posiadasz.

2. Odłącz wszystkie akcesoria i kable

Może się wydawać, że łatwiej jest zostawić je podłączone, ale mogą one sprawiać kłopoty podczas wyciągania z pudeł i utrudniać pakowanie. Jeśli nie chcesz bałaganu w kablach i akcesoriach, upewnij się, że:

3. Pakuj każde urządzenie osobno

Nie wkładaj laptopa i monitora komputerowego do jednego pudełka. Zamiast tego użyj dwóch oddzielnych. W przeciwnym razie podczas transportu Twoje urządzenia mogą wzajemnie się uszkodzić, porysować lub poobijać.

Bez względu na to czy pakujesz telewizor, czy konsolę do gier, przed schowaniem do kartonu musisz owinąć je w folię bąbelkową, papier lub wykorzystać wytłoczki ze styropianu. Materiały te zapobiegają zarysowaniu obudowy lub ekranu urządzenia. Zapewnią też dodatkową amortyzację wstrząsów.

4. Zastosuj dodatkową ochronę

Upewnij się, że zabezpieczona została także przestrzeń między pudełkami ze sprzętem. W tym celu możesz użyć specjalnych podkładek, prześcieradeł, ręczników lub koców. Jeśli transportem zajmuje się firma przeprowadzkowa, ekipa będzie wiedziała jak bezpiecznie zapakować kartony do ciężarówki.

Zabezpieczenie telewizora do przeprowadzki

Dodatkowy problem może stanowić zabezpieczenie telewizora lub monitorów do przeprowadzki. Warto pamiętać, że telewizory, monitory i inne podobne urządzenia powinny być ustawione w pozycji pionowej. Ponownie, oryginalne opakowanie okaże się najlepsze do transportu, ale zamiast niego można wykorzystać także inne materiały. Należy upewnić się, że dokładnie zabezpieczone są wszystkie brzegi ekranu. To właśnie one są najbardziej podatne na uszkodzenia. Ekipa powinna zadbać także o to aby unieruchomić sprzęty w samochodzie dostawczym, np. specjalnymi pasami.

Przewożenie sprzętu RTV w czasie przeprowadzki może być kłopotliwe. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz zrobić to poprawnie – zleć to profesjonalistom z firmy przeprowadzkowej. Ich zespół może nie tylko dostarczyć Ci odpowiednie materiały do pakowania, ale także upewnić się, że wszystkie Twoje rzeczy są odpowiednio chronione, na każdym etapie przeprowadzki.