Czeka Cię przeprowadzka? Jeśli tak, to pakowanie rzeczy jest jednym z najważniejszych etapów. Choć wydaje się to proste, dobrze jest zadbać o skrupulatność. Sprawa jednak dodatkowo się komplikuje, jeśli musisz przenieść również antyki. Jak to zrobić bezpiecznie? Oto kilka porad i wskazówek.

Transport antyków – dlaczego jest kłopotliwy

Wszystkie Twoje rzeczy muszą być zabezpieczone na czas przeprowadzki. Należy pamiętać, że mogą one ulec uszkodzeniu, nawet jeśli członkowie ekipy są ostrożni i wiedzą, co robią. Wśród Twoich rzeczy może znaleźć się także grupa specyficznych przedmiotów, przy transporcie których trzeba wykazać się szczególną ostrożnością – a mowa o antykach.

Transport antyków może być o wiele trudniejszy niż w przypadku elektroniki czy mebli. Dlaczego?

Są one naprawdę drogie

Nieważne, czy chodzi o stare książki, 100-letnią sofę, czy dzieła sztuki, antyki to przedmioty cenne i nierzadko kosztowne. Uszkodzenia podczas przeprowadzki, oznaczają znaczną stratą oraz spadek ich wartości.

Są unikalne

Jeśli uszkodzisz stolik kawowy z popularnego sklepu meblowego, można go dość łatwo zastąpić. Gdy jednak uszkodzisz zabytkowe krzesło, nie możesz po prostu wymienić go na taki sam model. To właśnie sprawia, że antyki są tak cenne.

Są one bardziej podatne na uszkodzenia

Bez względu na to, jak wytrzymałe są Twoje antyczne meble, były one używane przez dziesięciolecia. Dlatego materiały, z których są wykonane, mogą łatwiej ulec uszkodzeniu. Czasami to rozmiar jest przyczyną problemów z transportem antyków. Wyobraźmy sobie duży fortepian lub ogromną szafę. Takich rzeczy nie da się łatwo przewieźć standardowej wielkości samochodem dostawczym.

Transport antyków podczas przeprowadzki – jak to zrobić prawidłowo

Transport antyków podczas przeprowadzki nie powinien przebiegać “na własną rękę”. Zatrudnij profesjonalistów – zajmą się oni rzeczami i zadbają o to, aby dotarły do nowego miejsca w jednym kawałku. Ale zanim ekipa zacznie pakować pudełka do samochodu, jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać.

1. Uzyskaj wycenę i ubezpieczenie

Jeśli transportujesz cenne przedmioty wycena jest koniecznością. Musisz znać dokładną wartość swoich rzeczy, aby móc wykupić ubezpieczenie. Pamiętaj, że profesjonalne firmy przeprowadzkowe często oferują własne ubezpieczenie. Lepiej być bezpiecznym, niż żałować.

2. Przygotuj antyki do pakowania

Zanim będzie można je zapakować, niektóre antyki mogą wymagać pewnych dodatkowych zabezpieczeń. Może warto wyczyścić, naoliwić lub nawoskować niektóre elementy? Jeśli nie jesteś pewien czy i w jaki sposób powinieneś konserwować antyki, skontaktuj się z antykwariuszem lub innym ekspertem w tej dziedzinie.

3. Sporządź spis antyków, które mają być wysłane

Szczegółowa lista wszystkich antyków sprawi, że przesyłka będzie bardziej bezpieczna. Zmniejszy to prawdopodobieństwo zgubienia czegoś w trakcie procesu. Z odpowiednią inwentaryzacją, będziesz w stanie złożyć skuteczne roszczenie ubezpieczeniowe.

4. Sfotografuj wszystkie przedmioty

Fotografowanie antyków jest również wskazane i może się przydać, jeśli coś zostanie uszkodzone podczas przeprowadzki. W takim przypadku będziesz miał dowód, na podstawie którego będziesz mógł zażądać zwrotu kosztów. Upewnij się, że sfotografowałeś każdy szczegół tak, że nawet małe zadrapanie nie może być niezauważone.

5. Upewnij się, że Twoje antyki są odpowiednio zapakowane

Na początek należy pamiętać, aby:

Zamiast tego radzimy użyć solidnych kartonów, papieru bezkwasowego, dużej ilości folii bąbelkowej i gumek recepturek.

Poza tym należy pamiętać, aby:

6.Sprawdź, czy antyki nie są uszkodzone

Zacznij od sprawdzenia spisu rzeczy domowych, upewnij się, że wszystko zostało dostarczone i niczego nie brakuje. Następnie otwórz pudła i sprawdź czy nie ma żadnych uszkodzeń. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, nie zwlekaj i natychmiast poinformuj o tym ekipę przeprowadzkową.

Jak przewozić antyki w bezpieczny sposób? Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje cenne przedmioty będą pod dobrą opieką podczas przeprowadzki, zatrudnij ekipę z doświadczeniem w transporcie podobnych przedmiotów. W tym przypadku jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Jeśli potrzebujesz pomocy przy transporcie antyków, skontaktuj się z nami. Przeniesiemy je do Twojego nowego domu tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe.