Przeprowadzki mogą stanowić duże wyzwanie, bez względu na to czy chodzi o przeprowadzkę domu, biura czy całej firmy. W każdym przypadku istnieje ryzyko, że mienie zostanie zgubione lub uszkodzone w trakcie procesu. Zatrudnienie dobrej firmy przeprowadzkowej minimalizuje takie ryzyko, niemniej jednak, wypadki się zdarzają. Zatem, czy warto wykupić ubezpieczenie podczas przeprowadzki? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak działa ubezpieczenie od przeprowadzki?

Przede wszystkim, ubezpieczenie przeprowadzki to bardzo ogólny termin, który można interpretować na różne sposoby. W większości przypadków odnosi się ono do ubezpieczenia, które firma przeprowadzkowa może zapewnić swoim klientom.

Czy warto wykupić ubezpieczenie podczas przeprowadzki? Godne zaufania firmy przeprowadzkowe posiadają własne ubezpieczenie OC. Jeśli ta, którą chcesz wynająć również je posiada, możesz mieć pewność, że jeśli cokolwiek stanie się z Twoim dobytkiem podczas przeprowadzki – pod warunkiem, że jest to wina firmy przeprowadzkowej – otrzymasz zwrot kosztów za szkody. Ważne jest jednak, aby sprawdzić referencje danej firmy przed jej zatrudnieniem.

Warto do tego rozważyć dodatkowe ubezpieczenie od przeprowadzki, które wykupuje się we własnym zakresie. W Polsce może być ono zawarte w standardowym ubezpieczeniu domu lub można je wykupić jako osobną usługę. Takie ubezpieczenie może zapewnić Ci szerszy zakres ochrony. Przed przeprowadzką warto zapytać o taką opcję swojego agenta ubezpieczeniowego.

Kiedy należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie od przeprowadzki?

Na powyższe pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Decyzja zależy od wielu czynników, takich jak:

Jest to także kwestia zaufania firmie przeprowadzkowej i tego, jak duże ryzyko jesteś gotów podjąć. Sytuacja jest bardzo podobna do tej, w której rozważasz wykupienie ubezpieczenia na podróż. Teoretycznie jest bardzo mało prawdopodobne, że podczas dwutygodniowych wakacji stanie Ci się krzywda, ale z drugiej strony, jeśli coś złego się stanie, bez ubezpieczenia możesz zostać obciążony ogromnymi kosztami.

Czy jesteś gotów podjąć ryzyko, czy wolisz je zminimalizować opłacając ubezpieczenie? To zależy od Ciebie.

Dobra firma przeprowadzkowa to najlepsze ubezpieczenie

Firmy przeprowadzkowe posiadają własne ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Takie ubezpieczenie chroni zarówno przeprowadzających się, jak i ich klientów. Oznacza to, że jeśli członek ekipy przeprowadzkowej upuści pudło z telewizorem i urządzenie ulegnie uszkodzeniu, właściciel otrzyma pełen zwrot kosztów.

Wybierając firmę, która oferuje takie środki bezpieczeństwa, można czuć się bezpiecznie. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie firmy przeprowadzkowej nie pokryje szkody bezwarunkowo. Istnieją okoliczności, w których nie otrzymasz zwrotu kosztów, takie jak:

Nieprzyjemnej sytuacji można uniknąć bardzo łatwo. Wystarczy przedyskutować to z przedstawicielem firmy, który zajmuje się naszym zleceniem i podać listę wszystkich rzeczy, które muszą być przewiezione do nowego miejsca. Ważne jest również odpowiednie oznakowanie kartonów, w których znajdują się delikatne lub wartościowe przedmioty – może to uchronić je przed uszkodzeniem.

Warto też wiedzieć, że można również odmówić zwrotu kosztów z ubezpieczenia przewoźnika, gdy uszkodzenie lub utrata mienia była skutkiem klęski żywiołowej. Zdarzają się one bardzo rzadko, ale i tak jest to ryzyko, które podejmujesz, rezygnując z dodatkowego ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na czas przeprowadzki?

Cena ubezpieczenia przeprowadzki zależy przede wszystkim od wartości przewożonych przedmiotów oraz zakresu ochrony, jaką zapewnia dane ubezpieczenie. Przy tym każda firma ubezpieczeniowa ma swoje własne stawki i pakiety usług.

Pamiętaj jednak, że Twoja firma przeprowadzkowa może pomóc Ci w znalezieniu najlepszej dla Ciebie opcji ubezpieczenia. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, skontaktuj się z nami! Nasi eksperci udzielą Ci szczegółowych informacji i pomogą w wyborze rodzaju ubezpieczenia.